Hur kan en cirkulär ekonomi se ut i praktiken? Anmäl dig till vår träff och lär dig mer!
Den 19 maj är det äntligen dags för nästa CSR Skåne-träff, denna gång på temat Cirkulär ekonomi – Byggnader. Tillsammans med talare från Wingårdhs, E.ON, Kraftringen och Skanska Öresund kommer du att kunna utöka dina kunskaper om dagens cirkulära byggnader och hur cirkulärt byggande kan se ut i praktiken. Dessutom får du ta del av erfarenheter inom bland annat hållbara energisystem och arbetet med Hyllie Terrass. Välkommen!
Tid: 09.00–10.30
Plats: Online (Zoom) samt på plats vid Södra Promenaden 51 i Malmö, för de som önskar. För att medverka på plats, skicka ett mejl till Caroline Charlier () med rubrik "Cirkulär ekonomi"
Kostnad: Gratis för medlemmar i TEM:s nätverk (CSR Skåne och NCSH). Övriga: 1995 kr ex. moms.
Från talarna bjuder träffen bland annat på detta:
- Vera Matdotter (Hållbarhetsstrateg, Wingårdhs) presenterar arkitektbyråns arbete med återbruk och energismarta lösningar i kvarteret Embassy of Sharing, Malmö.
- Peder Berne (Hållbarhetskoordinator, E.ON) berättar om varför E.ON vill spela en ledande roll i omställningen till ett samhälle drivet av naturens kraft, inte på dess bekostnad. I denna omställning är långsiktighet och ett gott samarbete med kommuner, fastighetsaktörer och andra aktörer viktiga framgångsfaktorer för att lyckas. År 2025 kommer E.ON enbart att erbjuda 100% återvunnen och förnybar energi, genomsyrat av ledstjärnan "Helt hundra 2025".
- Sara Kralmark (Hållbarhetsstrateg, Kraftringen) visar oss världens största lågtempererade fjärrvärmenät.
-
Patrik Lundberg (Affärsutvecklare, Skanska Öresund) ger inblick i Skanskas hållbarhetsarbete, med en presentation av byggnaden Hyllie Terrass och arbetet med NollCo2 där.
Ännu inte medlem i CSR Skånes nätverk? Du kan enkelt registrera dig här!
Image: Canva